Düzce Teknopark’ta Ar-Ge çalışmaları devam ediyor

Rasyotek Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Pak görseli Mentor Haber'de.
Rasyotek Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Pak.

“Teknolojik İnsan” mottosunda bütünleşik hizmetler sunan Rasyotek’in hayat verdiği Rasyomed Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemi, Türkiye sağlık sisteminde teknolojik bir çağın kapılarını açıyor. Bugün birçok kamu ve özel hastanede yoğun bakım ünitelerinde hizmet veren teknoloji, tüm süreçleri dijital ortamda takip edip, raporlar oluşturmaya ve anlık müdahalelere imkan tanıyor. Pandemi süreciyle birlikte ciddi talep artışı yaşanan Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemi’ne ilginin 2021 yılında yüzde 200 artması bekleniyor.   

Türkiye’nin önde gelen ilk 500 şirketi içerisinde yer alan 80 kuruluş ve 40 farklı holdinge birçok referans proje sunan Rasyotek, sağlık sektörü için geliştirdiği Rasyomed’in geliştirdiği Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemi ile yoğun bakım ünitelerinde tüm süreçleri otomatize ediyor. Sağlık sektöründe zaman ve maliyet tasarrufunu teknolojiyle mümkün kılan sistem, insan hatalarından kaynaklı yanlış müdahalelerin de önüne geçiyor. Bugüne kadar 100’den fazla hastanın yoğun bakım sürecinde kullanılan sistem üzerine, yapay zeka entegre edilerek hastalıkların erken teşhisi gibi kritik görevlerin yer alması için çalışmalar devam ediyor. 

Kamunun sağlık harcaması azalacak

Rasyomed Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemi’nin, hasta bakımını daha teknolojik hale getirdiğini belirten Rasyotek Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Pak, Geliştirdiğimiz teknolojiyle insan hatalarını minimize ediyoruz. Tüm süreç yüzde 100 dijital ortamda sağlandığı için manuel yapılan işlemlerde yüksek oranlarda zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyoruz. Bugün teknolojimizle Türkiye’nin en önemli 5 büyük hastane gurubuna hizmet vermek için görüşmelerimiz devam ediyor. Pandemi döneminde ciddi bir talep aldık. 2021 yılında da bu talebin artmasını ve yüzde 200’lere ulaşmasını bekliyoruz. Sistem ile 100’den fazla hastanın yoğun bakım sürecini yönettik, sağlık konusunda ve maliyet tasarrufu anlamında oldukça olumlu veriler aldık. Bu teknolojinin kamu ve özel sektöre daha fazla yayılmasıyla birlikte sağlık harcamaları da ciddi oranda azalacak” diye konuştu.  

“Yapay zekayı sisteme entegre edeceğiz”

Teknoloji için yeni bir alt yapı yatırımına gerek olmadığını da vurgulayan Pak, “Rasyomed Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemimizi her türlü entegrasyona açık bir mimari de tasarladık. Hastanenin ve günün ihtiyaçlarına göre yeni eklemelere hızlıca adapte edilebiliyor. Sistemi geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarımız ve yatırımlarımız devam ediyor. Yapay zeka teknolojilerini entegre ederek, hastalıkların erken teşhisinde de önemli adımlar kat etmeyi hedefliyoruz” dedi. 

Düzce Teknopark’ta Ar-Ge çalışmaları devam ediyor

Sistem, dünyada kullanımı her geçen gün artan bulut tabanlı altyapısıyla tüm yoğun bakım süreçlerini online yönetmeye imkan tanıyor. Yoğun bakım yatağındaki monitörlere, cihazlara, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi’ne entegre edilerek, doktor ve sorumlu hemşirelerin hastaların anlık durumlarını, online takip etmelerine ve uygulanacak tedavilere karar vermelerine destek oluyor. Düzce Teknopark’ta Ar-Ge çalışmaları devam eden ve bu zamana kadar 7 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirilen sistemin geliştiricisi Rasyomed, T.C. Sağlık Bakanlığı Kayıt Tescil Birimi Aktif Yoğun Bakım Bilgi Yönetim Sistemi’nde yer alan 11 firma arasında yer alıyor.