Ön Kuluçka Süreci

Ankara Üniversitesi Teknokent Ön Kuluçka Süreci haber görseli Mentor Haber'de.
Ankara Üniversitesi Teknokent Ön Kuluçka Süreci.

Ankara Üniversitesi Teknokent, Ön Kuluçka Süreci konusunda web sitelerinde paylaşımda bulundu.

Ön değerlendirme sürecini takiben girişimci adayları 3 farklı fazı içeren bir ön kuluçka programına dâhil olduklarına dikkat çeken Ankara Üniversitesi Teknokent Ön Kuluçka Merkezi, eğitim, mentorluk ve danışmanlık hizmetlerinden oluşan bu ön kuluçka programını başarı ile tamamlayan girişimci adaylarının, Ankara Üniversitesi Teknokent yatırımcı ağına sunum yapma ve yatırım alma imkânı bulduklarını ifade ederek şöyle devam etti:

“Program sonucunda başarılı girişimcilere kolayca ticarileşebilmeleri için destek programlarına başvuru imkanı tanınacaktır.

Ön Kuluçka Süreci 1. Faz, 1-4 AY

Birinci fazın amacı girişimcinin kabul edildiği iş fikrinin ön fizibilitesini yapmak, potansiyel müşteriler, rakipler ve diğer paydaşlarla görüşerek iş modelini doğru kurguladığından emin olmasıdır.

Programa başlayan girişimci adayları belirli bir plan çerçevesinde sektörüne ilişkin paydaşlarla görüşür ve görüştürülür. Birebir mentorluk ve iş modeli oluşturma eğitimi desteğinin yanı sıra temel girişimcilik hakkında da danışmanlık desteği alırlar.

Ön Kuluçka Süreci 2. Faz, 1-4 AY

Birinci fazı başarı ile tamamlayan girişimci ikinci fazda, revize ettiği ve karar kıldığı iş fikrinin teknik geliştirmesi yaparak bir prototip elde etmeye çalışır. Bu fazda girişimci adaylarına teknik konsept doğrulama, üretim yöntemleri ve geliştirme konusunda çeşitli eğitimler verilecektir.

Bu eğitimlerin yanı sıra girişimcileri geliştirme süreçleri yakından takip edilecek ve yaşanabilecek aksaklıklara birebir mentorlukler ile ortak çözüm geliştirilecektir. Bu aşamadaki girişimci adaylarımız, Prototip Atölyesi‘ni ücretsiz kullanarak fikirlerini tasarıma, tasarımlarını da elle tutulur fiziksel ürünlere dönüştürme imkânına sahip olacaklardır. Yazılım geliştirecek girişimciler için Teknokent firmalarının çeşitli imkanları kullanıma açılarak yazılımlarını test etme imkanı da sağlanacaktır.

Ön Kuluçka Süreci 3. Faz, 1-4 AY

İkinci fazda başarı ile ürününü prototipleştiren girişimciler bu fazda, pazara, ön finansmana ve yatırımcı ağlarına erişimi amaçlayacaklarıdır.

İş planı hazırlama, destek programları hakkında bilgilendirme, sunum teknikleri gibi eğitimlerin verileceği bu fazı da başarı ile tamamlayan girişimcilerin iş fikirlerini ticarileştirmesi ve ön kuluçka programından mezun olup kuluçka programına başlaması hedeflenmektedir.”