Mentorları’nın önderliğinde potansiyel etkin girişimcileri tespit ederek onları destekliyorlar

Figopara Kurucu Ortağı Koray Gültekin Bahar görseli Mentor Haber'de.
Figopara Kurucu Ortağı Koray Gültekin Bahar

Tedarik finansmanına aracılık eden fintech girişimi Figopara, aralarında Dünya Bankası ve Revo Capital’in de yer aldığı yatırımcılarından 1 milyon dolar yatırım aldı. Bugüne kadar KOBİ’lere 650 milyon TL’lik işlem hacmine aracılık eden Figopara, yatırımcılarından gelen kaynağı yine KOBİ’lere sağlanacak finansmana aracılık etmek üzere yeni teknolojiler geliştirmek için kullanacak.

Firmaların işletme sermayesini genişletmek ve tedarik finansmanına aracılık etmek amacıyla kurulan fintech girişimi Figopara yatırım aldı. Sunduğu platform ile alıcı ve satıcı arasındaki ticaretin finansmanını kolay, ulaşılabilir hale getirirken, tedarik zinciri döngüsünü de hızlandırıyor. 7 Mayıs tarihi itibarıyla 1 milyon dolar yeni yatırım alan Figopara, bu kaynağı KOBİ’lere sağlanacak finansmana aracılık etmek üzere yeni teknolojiler geliştirmek için kullanacak. Yatırımı, Figopara kurucu ortakları olan Ahmet Bilgen ve Koray Gültekin Bahar’ın yanı sıra yine şirketin yatırımcılarından olan Dünya Bankası’nın kardeş kuruluşu IFC ve Revo Capital’den alırken Hasan Davcı ve Figopara CTO’su Arman Eker de bu yatırım turunda yer aldı. Orhan Ayanlar ise yeni katılan yatırımcı isim oldu.

‘650 MİLYON TL KOBİ FİNANSMANINA ARACILIK ETTİ’

Portföyünde 1.000’in üzerinde kayıtlı müşterisi bulunan Figopara, bugüne kadar 650 milyon TL’lik 60 bin üzerinde işleme aracılık etti. Dünyanın ekonomik ve sosyal olarak içinden geçtiği bu zorlu süreçte aldıkları bu yatırımın, Figopara’ya ve Türkiye’nin geleceğine olan güveninin bir göstergesi olduğunu söyleyen Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Gültekin Bahar, söz konusu yatırımın şirkete güç katacağını belirtti. Bahar, “Halihazırda tedarikçi üye sayımız 1.000’i geçti. Tedarik zinciri çok büyük olan 5 firma ve 6 banka ile çalışıyoruz. KOBİ‘lerin ticaretlerini devam ettirme noktasında yardımcı olabilecek dijital çözümü Figopara ile sunuyoruz. Figopara olarak şu ana kadar 650 milyon TL finansmana, KOBİ’lerin beklemeden, hızlı, kolay ve banka güvencesiyle ulaşmasına aracılık ettik. 1 milyon dolar yatırımla birlikte KOBİ’lere sağlanacak finansmana aracılık etmek için yeni teknolojiler geliştirmek üzere kullanacağız. KOBİ’lerin ticaretin finansmanına daha rahat ulaşmaları için gerekli AR-GE çalışmalarını yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Akbank, Fibabanka, ING Türkiye ve Yapı Kredi Bankası ile çalışan Figopara, ilk tur yatırımını ise Türkiye’nin önde gelen girişim sermayesi firmalarından Revo Capital, etkin girişimcileri destekleme derneği Endeavor Catalyst ve Dünya Bankası’nın kardeş kuruluşu IFC’den almıştı.

Editöre not:

IFC hakkında
Dünya Bankası’nın kardeş kuruluşu IFC, gelişmekte olan ülkelerde sadece özel sektörlere odaklanan en büyük kalkınma kuruluşudur. Dünya genelinde 2 binden fazla şirketle birlikte çalışarak, küresel bilgi birikimi ve deneyimleri ile yeni pazarlar ve fırsatlar yaratmaktadır.

Revo Capital hakkında
Revo Capital 2013’ün sonunda kurulan $66M’lık fonu ve 2020 yılında devreye aldığı 41 milyon Euroluk Fon II ile Türkiye’nin önde gelen girişim sermayesi firmalarından birisidir. Revo Capital; Türkiye, Doğu Avrupa ve Baltıklar’da çekirdekten erken ve büyüme aşamasına girişimlere yatırım yapmaktadır ve bugüne kadar 19 yatırım yapmıştır. Fonun yatırımları arasında Paycore (uçtan uca ödeme çözümleri sağlayıcısı), Capturefast (RPA odaklı bulut tabanlı doküman ve data yakalama uygulaması) ve V-Count (fiziksel mekanlar için ziyaretçi analitiği platformu) Getir, (anında sipariş uygulaması); Onedio (Turkiye ve Rusya’nın lider dijital medya platformu), Zizoo (Avrupa’nın lider, SaaS destekli yat kiralama pazaryeri) bulunmaktadır. Revo, iki tanesi (Foriba ve Paraşüt) 2019, sonuncusu da 2020 yılında olmak üzere şu ana kadar toplam dört girişimden çıkış yapmıştır. Fonun yatırımcıları arasında International Finance Corporation (IFC) ve European Bank for Reconstruction & Development (EBRD) gibi kurumlar yer alıyor.

Endeavor Catalyst hakkında
Endeavor, Merkezi New York’ta ve toplam 25+ ülkede ofisi bulunan bir etkin girişimci destekleme derneğidir. Endeavor Türkiye, 2006 yılından bu yana ağındaki Yönetim Kurulu Üyeleri ve Mentorları’nın önderliğinde potansiyel etkin girişimcileri tespit ederek onları desteklemektedir.

Figopara hakkında:

Figopara, firmaların ihtiyacı olan işletme sermayesini genişletmek amacıyla kurulmuş bir tedarikçi finansmanı platformudur. Figopara, Türkiye’nin öncü finansal teknoloji şirketlerinden Foriba tarafından firmaların ihtiyacı olan işletme sermayesini genişletmek için kurulmuştur. Foriba’nın kurucuları Ahmet Bilgen ve Koray Gültekin Bahar tarafından 2016 yılında kurulan Figopara’nın yatırımcıları arasında Revo Capital, Dünya Bankası ve Endeavor Catalyst bulunmaktadır. 1,5 yılda 1000’den fazla tedarikçi üyeye ulaşan platformun anlaşmalı finans kurumları arasında Akbank, Fibabanka, ING Türkiye, Yapı Kredi Bankası yer alıyor.