Ahmet Bilgen

FORİBA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bilgen haber görseli Mentor Haber'de.
FORİBA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bilgen.

FORİBA, Yönetim Kurulu Başkanı mentor Ahmet Bilgen, 1970 yılında Mersin’in Erdemli ilçesinde doğdu.

1975 yılında Ahmet Bilgen‘in ailesinin Kıbrıs Barış Harekatından sonra Kıbrıs’a göçmen olarak gitmesi üzerine; ilk, orta, lise ve üniversite eğitimlerini Gazi Mağusa’da tamamladı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünden 1993 yılında mezun olan Ahmet Bilgen, yine aynı üniversitede Paralel Bilgisayar mimarileri alanında Master (MSc) ve Araştırma görevlisi olarak 2 yıl süre ile çalıştı.

Sonraki süreçte Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği bölümünde Semantik diller konusunda Doktora eğitimini yarım bırakarak 1995 yılında İstanbul’a yerleş “mentor” Ahmet Bilgen, sırası ile Vestel Bilişim (Veskon), Yaşar Bilgi İşlem (Yabim), Datateknik (Exper) şirketlerinde sistem destek mühendis ve çözüm mühendisi olarak görevler aldı.

Ahmet Bilgen, 1997 yılnda SAP Bilgi İşlem (SAP Bilgi), Teknoloji danışmanı olarak SAP ve ERP Sektörüne giriş yaptıktan sonra 1999 yılında dört arkadaşı ile birlikte FIT Solutions’u kurdu.

O günden bu güne kadar birçok başarılı projeleri hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda hayata geçiren Bilgen, büyük başarı öykülerine imza atan ekipler oluşturması ile tanındı.

Hem yatırımcı hem de işveren olarak farklı ülkelerde şirketler kuran mentor Ahmet Bilgen, endüstrinin ihtiyacı olan çözümleri farklı coğrafi lokasyonlara götürme adına çalışmalar yaptı.

Türkiye’den global ölçekte bir yazılım firmasının çıkması adına 20 yıldır çalışmalarını hız kesmeden devam ettirien Ahmet Bilgen, Türkiye ve yurtdışında şirketler kurarak 100 den fazla bilişimciye istihdam sağlaması bilinen bir diğer özelliği arasında sayılmaktadır.

Ahmet Bilgen’in Yer Aldığı Projeler

FIT bünyesinde yeşil bilişim teknolojileri alanında hem Türkiye’de hem de Dünya geleceği adına yararlı gördüğü projeleri, ürünleri geliştirmek için yoğun çabalar sarfedilmesi noktasını genel şirket politikası haline dönüştüren Ahmet Bilgen, bu alanda yapılan ürünlerin FIT’nin gelecek vizyonu ile örtüşmesine özen gösterdi.

Minimum çevre zararı veren ve minimum karbon izi bırakan teknolojiler olarak özetleyebilen bu ürünlerin başlıcaları; e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv ve e-İmza konularıdır.

Ahmet Bilgen ve FIT

Devam eden süreçte Ahmet Bilgen, Alman Yazılım Şirketi SAP ile 2013 yılında FIT olarak anlaşma sağladı ve bütün Dünya’da global iş yapan 200 kadar firmaya satılan “FIT e-Ledger for Turkey (FIT e-Defter)” uygulaması hakları SAP tarafından satın alındı.

FIT Solutions 2014 yılı Ağustos ayında yaklaşık 1 yıl sürdürdüğü yatırımcı görüşmelerini tamamlayıp REVO Capital’den yatırım aldı. FIT bu aşamadan sonraki hedefini uluslararası pazarlarda büyümek olarak belirledi.

Ahmet Bilgen Vizyonu ve STK İlişkileri

Mentor Ahmet Bilgen, halen 2 Vakıf ve KKTC de bulunan bir dernekte aktif yönetim kurulu üyeliklerini sürdürmektedir.

Özel ilgi alanı olarak amatör bilim tarihi okumaları yapan Ahmet Bilgen, IoT (Nesnelerin Interneti), Büyük Veri (BIG Data) ve Genetik alanlarının önümüzdeki dönemde Türkiye için kritik kırılım noktaları olacağı inancındadır.