Cenk Bayrakdar

Revo Capital Direktörü Cenk Bayrakdar kimdir? Detaylar için Mentor Haber'.
Revo Capital Direktörü Cenk Bayrakdar.

Profesyonel iş hayatına Arçelik’te başlayan mentor Cenk Bayrakdar, Arçelik’deki BİT ve Üretim Takımı Yöneticiliklerinin ardından, 2001- 2002 yılları arasında Corbuss’da İş Geliştirme Koordinatörü olarak ve 2002-2006 yıllarında Turkcell’de İçerik Servisleri ve İş Ortakları Bölüm Başkanı olarak görev aldı.

2006 yılında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcılığı görevi sırasında Turkcell’in BİT altyapı yatırımlarında müşteri odaklı kapsamlı bir dönüşümü yürütmüş olan Cenk Bayrakdar, 30 Milyon’u aşkın Turkcell kullanıcısına hizmet eden karmaşık altyapı projelerini başarı ile hayata geçirdi.

Turkcell’deki görevi kapsamında Bayrakdar, 300 mühendise istihdam oluşturan lider Ar-Ge merkezi Turkcell Teknoloji’yi kurarak ciddi anlamda Türkteknoloji ekonomisine katkı sağladı ve projelerde yerli yatırımlara hız kazandırdı. 

Cenk Bayrakdar, yine Turkcell bünyesinde Ürün ve Servis Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı ve Yeni Teknoloji İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde çalıştı.

Bu kapsamda mentor Cenk Bayrakdar, Türkiye’nin ilk operatör markalı akıllı telefon serisi Turkcell MaxiPlus’ı piyasaya sürerek dönemin en çok satan akıllı telefonu yapma başarısını gösterdi.

Mobil Cüzdan gibi dünyada ilk sayılan katma değerli servisleri hayata geçiren Cenk Bayrakdar, başarı ile kurguladığı ve yönettiği servisler arasında Turkcell TV, Mobil Pazarlama, Makineden Makineye İletişim Platformu, Telco 2.0 Platformu ve Turkcell Markalı İçerik ve Bilgi Servisleri bulunmaktadır.

Bayrakdar aynı zamanda Turkcell Teknoloji Ortağı Programı’nı kurarak, 300’den fazla orta ölçekli teknoloji şirketine iş imkanları oluşturdu ve 300 Milyon TL’den fazla gelir oluşturan yenilikçi bir ekosistem kurdu. 

Turkcell çalışma hayatı sırasında Fizy İletişim A.Ş., Corbuss A.Ş., Turkcell İnteraktif A.Ş. ve Türk Bilişim Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de üstlenmiş olan mentor Cenk Bayrakdar, lisans öğrenimini İTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde, yüksek lisans öğrenimini ise ABD’de bulunan Texas A&M Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

2013 yılında Turkcell ile yollarını ayırdıktan sonra, Özcan Tahincioğlu liderliğinde kurulan Venture Capital fonu Revo Capital’ın kurucu ortaklığını ve ülke müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Cenk Bayrakdar, erken aşama teknoloji fırsatlarına yatırım yapan ve bu firmaların yönetiminde büyük rol oynayan Revo Capital, bugüne dek Onedio, 8digits, SkyAtlas, Parasut, FIT Solutions, Nuvia, Neozeka, Acl Teslim, Cardtek firmalarına yatırım yaptı.